Ministar za telekomunikacije i informaciono društvo u Vladi Republike Srbije Jasna Matić najavila je danas da će porez na mobilnu telefoniju, koji je uveden kao privremena antikrizna mera, biti ukinut od 1. januara 2011. godine. To će smanjiti cenu usluga mobilne telefonije za deset posto, koliko je i iznosio porez.U budžetu za narednu godinu nisu planirani prihodi od dodatnog oporezivanja mobilne telefonije. Ukidanje tog poreza predstavljaće boljitak za operatere, sektor telekomunikacija i građane. Građani će plaćati jeftinije usluge, a operateri će moći više da investiraju, uvedu nove usluge i na taj način povećaju kvalitet mobilne telefonije.
Ministar za telekomunikacije i informaciono društvo u Vladi Republike Srbije Jasna Matić najavila je danas da će porez na mobilnu telefoniju, koji je uveden kao privremena antikrizna mera, biti ukinut od 1. januara naredne godine.
To će smanjiti cenu usluga mobilne telefonije za deset posto, koliko je i iznosio porez.
U budžetu za narednu godinu nisu planirani prihodi od dodatnog oporezivanja mobilne telefonije. Ukidanje tog poreza predstavljaće boljitak za operatere, sektor telekomunikacija i građane. Građani će plaćati jeftinije usluge, a operateri će moći više da investiraju, uvedu nove usluge i na taj način povećaju kvalitet mobilne telefonije.
Srbija će u naredne dve godine od EU dobiti više od 20 miliona evra bespovratnih sredstava namenjenih za digitalizaciju televizije i razvoj informacionog društva, odnosno razvoj usluga elektronske uprave.
Kako Srbija bude napredovala u procesu pristupanja Uniji, tako će joj biti dostupna i druga sredstva, ali to podrazumeva i da se domaće strategije i akcioni planovi usklade sa prioritetima koje je Evropa sebi postavila.
Globalno stanje u informaciono-komunikacionim tehnologijama je loše zbog jaza koji postoji između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, ali to je sektor koji može da napravi ogroman pomak u borbi protiv siromaštva.
Osnovni problem je u konkurentnosti privrede i dostupnosti infrastrukture za elektronske komunikacije, koji su uzajamno povezani jer viši stepen konkurentnosti garantuje i veće investicije.
Srbija mora da pokuša da nadoknadi zaostatak koji je u ovom sektoru nastao tokom devedesetih godina prošlog veka, kao i da unapredi konkurentnost kako bi povećala izvoz i ostvarila ekonomsku stabilnost.
Takođe, povećanje konkurentnosti osposobljava domaća preduzeća za borbu sa konkurencijom na globalnoj sceni, a izgradnja infrastrukture u domenu elektronskih komunikacija ključna je pretpostavka u tom procesu.